Category: Images


teset

Nursing Grads Presented with Awards at Pinning Ceremony


May 23, 2023 | Campus News ECC Rolla Images

Six East Central College Nursing Program graduates were recognized during a pinning ceremony May 13 for their hard work in the classroom and during clinicals.

Two students, Jozlyn Bolte, ECC-Rolla; and Kelsey Blackwell, ECC in Union, were presented the Outstanding Nursing Student awards.

To be considered for the ECC Outstanding Nursing Student award, the college has had to make a difference in the life of the student.

For some cases, had ECC not been in their community, they most likely would not have realized the dream of becoming a nurse. The award winners also display success in the classroom and the clinical setting.

Jozlyn Bolte

Jozlyn Bolte is this year’s East Central College Rolla Outstanding Nursing Student. Pictured, from left, are Nancy Tappe, nursing adjunct instructor; Julie Chirban and Jon Elias, Rolla faculty members; Bolte, Jeannie Miles, Rolla faculty member; Joannie Blakely, Rolla nursing program director; and Lavonda Lawson, Rolla nursing program administrative assistant.

Kelsey Blackwell

Nursing student Kelsey Blackwell is the recipient of the Union East Central College Outstanding Nursing Student Award. Pictured, from left, are Jessica Horn, Union nursing program administrative assistant; Brittany Clark and Jessica Van Leer, Union faculty members; Blackwell, Dr. Connie Wissbaum, Union faculty member; Judy Bieker, Union nursing program director; and Julie Beck, Allied Health program assistant.

Spirit of Excellence Awards

Four nursing students — Avery Akers, Nathaniel Wissman, Kelsea Smith and Kyleigh Payne — were presented with Spirit of Clinical Excellence awards from the college’s community health care partners.

Each year, Mercy Hospital Washington, Phelps Health in Rolla and Missouri Baptist Hospital Sullivan present nursing graduates with Spirit of Clinical Excellence Awards during the pinning ceremony marking the completion of the program.

Akers received the Phelps Health award, Wissman received the Mercy award, and Smith and Payne each received a Spirit of Clinical Excellence Award from Missouri Baptist Hospital Sullivan.

The awards were presented to the graduates by ECC Nursing faculty from Union and Rolla.

To be consider for the Spirit of Clinical Excellence Awards, the graduate nurse must demonstrate: characteristics of caring and compassion; the spirit of inquiry; exceptional critical thinking and decision making; and superior organizational skills and the ability to effectively prioritize.

Avery Akers

East Central College nursing Avery Akers received the Phelps Health Spirit of Clinical Excellence in Nursing award this year. She is pictured with, from left, Nancy Tappe, nursing adjunct instructor; Julie Chirban and Jon Elias, Rolla faculty members; Kait Roy, Phelps Health nurse recruiter; Akers, Jeannie Miles, Rolla faculty member; Joannie Blakely, Rolla nursing program director; and Lavonda Lawson, Rolla nursing program administrative assistant.

Kelsea Smith

The Missouri Baptist Sullivan Spirit of Clinical Excellence in Nursing Award was presented to East Central College Rolla nursing student Kelsea Smith. Pictured, from left, are Nancy Tappe, nursing adjunct instructor; Julie Chirban and Jon Elias, Rolla faculty members; Cassie Friday, Missouri Baptist nurse manager; Heather Sluis, Missouri Baptist clinical educator; Smith, Jeannie Miles, Rolla faculty member; Tiffanie Alfermann, Missouri Baptist assistant nurse manager; Joannie Blakely, Rolla nursing program director; and Lavonda Lawson, Rolla nursing program administrative assistant.

Nathaniel Wissman

Nathaniel Wissman received the Mercy Spirit of Clinical Excellence in Nursing. Pictured, from left, are Jessica Horn, Union nursing program administrative assistant; Brittany Clark and Jessica Van Leer, Union faculty members; Wissman, Dr. Connie Wissbaum, Union faculty member; Judy Bieker, Union nursing program director; and Julie Beck, Allied Health program assistant.

Kyleigh Payne

East Central College Union nursing student Kyleigh Payne is the Missouri Baptist Sullivan Spirit of Clinical Excellence in Nursing Award recipient. Pictured, from left, are Jessica Horn, Union nursing program administrative assistant; Tiffanie Alfermann, Missouri Baptist assistant nurse manager; Brittany Clark and Jessica Van Leer, Union faculty members; Cassie Friday, Missouri Baptist nurse manager; Payne, Dr. Connie Wissbaum, Union faculty member; Judy Bieker, Union nursing program director; Julie Beck, Allied Health program assistant; and Heather Sluis, Missouri Baptist clinical educator.


teset

College Hosts Successful Academic Challenge — Winner Announced


February 20, 2023 | Campus News ECC Rolla Images

There were 103 students from five high schools who competed in the annual Academic Challenge for Engineering and Science.

The competition was designed to challenge the best and brightest high school students. All five varsity teams will advance to the sectionals at Missouri S&T in Rolla. In addition to the five varsity teams, there were two junior varsity, or at-large teams, that also participated in the Academic Challenge.

Teams from Linn (Osage County R-II), Washington (varsity and junior varsity), Warrenton (varsity and junior varsity), Houston and St. Francis Borgia Regional high schools attended.

The students participated in a battery of tests in seven subject areas: math, biology, chemistry, physics, English, computational science and engineering graphics.

The tests are taken individually, and prizes are awarded for top individual scores in each subject area and for top team scores.

Alison Tucker, STEM recruitment & success coordinator, who coordinated this year’s event, said the tests are written by college-level faculty, and are designed to present a challenge to the brightest students.

The Challenge is divided into large (1,500), intermediate (700) and small (300) school categories, with the top team and individual winners from the competition at ECC advancing to the sectional competition.

Winners

The overall team winners for each school category, are:

300 Category

Linn High School, first place, 500 points.

700 Category

Saint Francis Borgia Regional High School, 484.3 points, first place; and Houston High School, 474.1 points, second place.

1,500 Category

Warrenton High School, 422.6, first place; and Washington High School, 418.4 points, second place.

Individual winners

Student winners from each category and in each subject, are:

300 Category (all from Osage R-II/Linn High School)

Biology — Annaliese Bowser and Vivian Baker, tied for first; Arlyn Martin, second; and Kiana Hostetler, third.

Chemistry — Marrisa Ghelert, first; Arlyn Martin and Lily Strope, tied for second; and Ramsie Tschappler, third.

Computational Science — Levi Crane, first; Gabe Branson, second; and Mia Jaegers, third.

Engineering Graphics — Levi Crane, first; Gabe Branson, second; and Kiana Hostetler, third.

English — Mia Jaegers, first; Annaliese Bowser, second; and Vivian Baker, third.

Mathematics — Trevor Murray, first; Lily Strope, first; and Marrisa Ghelert, Linn, third.

Physics — Elijah Baker, first; Ramsie Tschappler, second; and Trevor Murray, third.

700 Category

Biology — Kristen Ely, Houston, first; Miah Bressie, Houston, and Tyler Dill, Borgia, tied for second; and Ava Fischer, Borgia, third.

Chemistry — Owen Wells, Houston, first; Zach Posinski, Borgia, second; and Lily Johnson, Houston, third.

Computational Science — Brody Adkison, Houston, first; Jackson Comely               , Borgia, and Stone Jackson, Houston, tied for second.

Engineering Graphics — Drew Eckhoff, Borgia, first; Aiden Kelly, Houston, second; and Sam Dunard, Borgia, third.

English — Andy Durham, Houston, first; Jack Dunard, Borgia, second; and Brandon Jones, Borgia, third.

Mathematics — Lexie Meyer, Borgia, and Jack Dunard, Borgia, tied for first; Lily Johnson, Houston, second; and Brandon Jones, Borgia, and Sam Dunard, Borgia, tied for third.

Physics — Andy Durham, Houston, first; Ben Cook, Houston, second; and Addison Cook, Houston, third.

1500 Category

Biology — Leah Wheeler, Washington, first; Emma Wheeler, Washington, second; and Grant Beuchner, Warrenton, third.

Chemistry — Luke Rausch, Warrenton, first; Dominic Johnson, Warrenton, second; and Lilly Schmitt, Washington, third.

Computational Science — Roy Briggs, Warrenton, first; Micheal Hotra, Washington, second; and Isaac Lough, Washington, third.

Engineering Graphics — Tyler Eckelkamp, Washington, first; Nikolas Hellebusch, Washington, second; and Owen Thompson, Warrenton, third.

English — Alice Briggs, Warrenton, first; Roy Briggs, Warrenton, second; and Abby Palmer, Warrenton, third.

Mathematics — Tyler Eckelkamp, Washington, first; Isaac Lough, Washington, second; and Kellen Scheimeier, Washington, and Claire Hellebusch, Washington, tied for third.

Physics — Owen Thompson, Warrenton, first; Katie Shramek, Warrenton, Kellen Scheimeier, Washington, and Nick Holdmeyer, Washington, tied for second; and Nate Kutsch, Warrenton and Grant Beuchner, Warrenton, tied for third.